«Вишуканий труп» та інші методики, що змусять ваш мозок творити

Нас не вчать мислити творчо. «Творчі люди – вони десь там, це точно не про мене», — думаєте ви і помиляєтесь. Адже мозок потрібно стимулювати і вимагати від нього якщо не геніальних, то цікавих ідей.

 

креативне мислення

Нас не вчать мислити творчо. «Творчі люди – вони десь там, це точно не про мене», – думаєте ви і помиляєтесь. Адже мозок потрібно стимулювати і вимагати від нього якщо не геніальних, то цікавих ідей. І ви на це здатні. В рамках Школи ефективних комунікацій для правозахисників різноманітними способами «вийти за рамки» ділилася Марина Говорухіна.

22688910_1930205570329336_6391324206061248243_nОтже, уявіть, що ваша організація хоче придумати цікаву ідею для проекту. Наприклад для подолання дискримінації. Ви передивилися безліч чужих роликів та книжок, і здається, що все вже було вигадано до вас. Мозок працювати відмовляється. Тоді спробуйте таке.

Візміть та поєднайте зі словом «дискримінація» декілька абсолютно не пов’язаних слів.

Наприклад, що спільного між дискримінацією і балеруном? Або між дискримінацією і сосискою? Або між дискримінацією і групою «Брати Гадюкіни»? Знайдіть 10 спільних рис, і подивіться на проблему з іншого боку.

Все ще не придумали ідею? Тоді чому б не пробувати вправу «вишуканий труп»? (цю назву вигадали художники-абстракціоністи).

Кожен з членів команди пише на папірці слово. Потім з цих слів (усіх-усіх) складається речення. Потім ви починаєте думати, як за допомогою цього речення вирішити проблему дискримінації. Здається щось ідіотське? А ви спробуйте, і потім розкажете що вийшло.

А якщо спробувати уявити себе мрійником з чарівною паличкою? Якби ви могли зробити «вжух!» та здійснити низку цікавеньких дій, аби позбавитись від дискримінації, щоб ви наворожили? Є кілька ідей? А тепер ваша команда перетворюється на реалістів. Вони дивляться на ідеї мрійників та визначають, які з них реально втілити в життя і що для цього потрібно зробити. Ну, а тепер найулюбленіше. Ви перетворюєтесь на критиків. І починаєте критикувати ідеї, які залишилось. Але робити це не просто через любов сказати щось погане на ідеї колег (чи власні), а щоб знайти та знешкодити слабкі сторони.

Чудовим способом покопирсатися у власних мізках та знайти відповідь на безліч запитань є фрірайтинг. Це коли ви берете чистий лист бумаги, ставите таймер (наприклад на 5 хвилин), і пишете усе, що спадає вам на думку. Головне, протягом часу, виставленого на таймері не зупинятися і не думати. Якщо нічого не приходить у голову – так і пишіть «бла-бла-бла нічого не приходить до моєї голови». Пишіть так, як хочеться – з матюками, сленгом, скороченнями. А потім, після сигналу таймера, подивіться що у вас вийшло. Зазвичай, найцікавіші ідеї будуть написані найнерозбірливішим почерком. Саме цю методику використовував Чак Паланик, коли писав легендарний «Бійцівський клуб». А чим ви гішрі?

І це лише чотири базові методики, використавши які ви відразу отримаєте несподівані результати. А взагалі їх безліч.

То що почитати, аби розвивати здатність мозку до творчого мислення? Рекомендую

  • «Стань розумнішим» (розвиток мозку на практиці), Ден Хьорлі
  • «Гнучкий розум», Естаніслао Барах
  • «Думай як фрік», Стівен Левіті, Стівен Дабнер
  • «Нонсенс», Джеймі Голмз

Авторка Марина Говорухіна, Центр інформації про права людини

2018-09-10T12:25:06+00:00