Сприяння сприянню шляхом сприяння сприянню. А яка місія вашої організації?

Обережно, в тексті присутні іронія та сарказм.

З чого починається місія? Навіщо вона потрібна та чому її формулювання магічним чином може вплинути на діяльність організації та на її комунікацію? Як перевірити що це саме «ВОНА»? На ці питання я спробую знайти відповідь у цій статті. А якщо у вас виникнуть нові – пишіть у коментарях, будемо розбиратися. 

Для підготовки матеріалу я ознайомилась з понад сорока місіями громадських організацій та бізнесу.

Отже, місія – це інструмент ідеології. Правильно сформульована місія – як паличка в руках  чарівника, може творити дива та зробити так, аби ваша команда працювала злагоджено та з натхненням.

Її завдання – показати хто ви є, за що боретесь, та яку користь від вас може отримати світ/країна/місто/вулиця.

Якщо ви працюєте в громадській організації та не можете зараз згадати її місію – це не ваша проблема, а проблема місії, того, як вона сформульована.

Нещодавно я проводила тренінг для представників НУО, і, вже традиційно, запитала учасників про те, яку ж місію транслює їх організація. Так само традиційно представники НУО почали опускати додолу очі, щось шукати в ноутбуках, листати записники. Лише одна жінка відразу підняла руку. «Наша місія – щоб усі українці, які зникли без вісти, були знайдені». Вона сказала це з пристрастю та блиском в очах.

Ви керівник організації? Здивовано запитала я.

— Ні, бухгалтер. Просто я вірю в те, що ми робимо.

Тоді я зрозуміла, що місія має бути настільки чіткою, зрозумілою та потужною,  аби її знав не тільки керівник та правління, а і кожен член організації. Знав і вірив у те, що ви робите.

Свого часу, працюючи в найбільшій правозахисній НУО країни, я була присутня при створенні її місії. Формулювання тексту йшло важко. Кожен учасник стратсесії хотів, аби там було щось від нього. В результаті народився наступний текст: «сприяння розвитку гуманного суспільства, що базується на повазі до людського життя, гідності та гармонійних стосунків між людиною, державою і природою через створення платформи для співпраці між членами організації та іншими учасниками правозахисного руху».

Жоден з членів правління не міг повторити місію після того, як вона була сформульована (майже впевнена, що досі ситуація не змінилась). Проте формулювання залишили, адже кожен відчував свій вклад.

Це стало для мене ще одним уроком. Місія має бути прописана так, аби її легко було повторити та запам’ятати. Інакше вона залишиться лише текстом на сайті чи в стратегії.

Як це робить бізнес? Приклади

Місія Nike: Доносити натхнення та інновації до кожного спортсмена в світі.

Місія McDonald’s: Бути улюбленим місцем наших клієнтів для того щоб поїсти або попити.

Місія Facebook: Надати людям можливість поділитися своїм життям з іншими та зробити світ більш відкритим і об’єднаним.

Місія IKEA: Покращення повсякденного життя кожного.

Місія Nestle: Ми віримо, що дослідження і розробки допоможуть зробити продукти харчування краще, тим самим поліпшити життя людей.

Місія Levi-Strauss: Ми будемо поставляти на ринок найкрасивіший і найпопулярніший в світі повсякденний одяг. Ми одягнемо весь світ.

Що об’єднує ці місії (ПАП)?

 • Простота формулювання
 • Амбіційність
 • Практична користь, яку можуть відчути клієнти чи потенційні клієнти

 

Практичне завдання

Тепер пропоную самостійно, за формулою ПАП розглянути декілька місій громадських організацій. А потім і власної організації.

«Місія полягає у тому, щоб допомогти місцевим органам влади ефективно надавати високоякісні послуги жителям та впроваджувати сучасні технології в управлінні громадою, а також активізувати мешканців для їх впливу на розвиток та управління громадою»

«Громадська організація, яка має на меті утвердження правовладдя  (верховенства права) в Україні через розбудову інститутів правосуддя»

«Сприяння впровадженню інституційних реформ, здатних забезпечити утвердження демократії, верховенства права та належного урядування в Україні».

Цікаво, що у деяких досить відомих українських НУО місії на сайті я не знайшла. Натомість знайшла історію створення організації, яка детально виписана за кілька десятків років.

Колеги, звісно ваша історія важлива, звісно що не вказати дату заснування, кількість реалізованих проектів чи партнерів, які колись з вами працювали – це наруга над засновниками і керівництвом. Але мені цікаво хто ви і за що ви стоїте зараз.

Лайфхаки по створенню місії

Для того, аби створити хорошу місію, необхідно, аби ви розуміли хто ви є і навіщо вам усе це. Звісно, якщо у вас є можливість попрацювати над цим питанням з досвідченим тренером – це величезний плюс.

Проте, якщо такої можливості немає, спробуйте відповісти на наступні запитання про свою організацію

 • Для кого ви працюєте? Хто є вашою основною цільовою аудиторією (ось як на це питання відповідає Apple);
 • Хто ви? (і яку користь ви несете вашій цільовій аудиторії)
 • Навіщо ви працюєте?
 • Що ви обіцяєте?
 • Що ви хочете змінити?
 • Як ви будете це робити?

Після того, як ви знайдете відповідь на ці питання, спробуйте коротко сформулювати місію організації.

Що не можна робити?

 • Не можна замовляти розробку місії комусь і не брати участь в процесі розробки. Це як замовляти комусь зробити вам дитину.
 • Не можна копіювати чужу місію, бо «у них дуже вдале формулювання».
 • Не можна робити опитування в соцмережах, «а який варіант місії вам більше подобається»?
 • Не можна робити місію «для галочки/донора/тому що у всіх вже є».

Місія – чарівна паличка, що може творити дива. Проте, якщо ви не вмієте її формулювати, вона може перетворитися на звичайну гілочку.

Марина Говорухіна

2019-03-04T20:43:03+00:00